Pan Dariusz uznał, że za dużo płaci za ogrzewanie. Dlatego podczas remontu zdemontował kaloryfery w mieszkaniu i w ten sposób odciął się od sieci. – Kiedy powiadomiłem o tym wspólnotę, usłyszałem, że nie mam prawa demontować grzejników, a za ogrzewanie i tak będę musiał płacić! – skarży się czytelnik. – Czy wspólnota może naliczać mi opłaty za CO, z którego po zdjęciu grzejników nie korzystam? Czy rzeczywiście nie wolno zdejmować grzejników? Dlaczego ktoś ma za mnie decydować, jak mam ogrzewać swoje mieszkanie?

Kaloryfer

W tym przypadku prawo jest po stronie zarządu wspólnoty. Grzejniki bowiem, niezależnie od tego, czy ogrzewają mieszkanie, lokal usługowy czy klatkę schodową, są integralną częścią instalacji grzewczej budynku, a ta ma służyć w równej mierze całej społeczności.

Należy je więc uznać za część wspólną nieruchomości, a właściciel jest zobowiązany korzystać z nieruchomości wspólnej w taki sposób, by nie utrudniać tego innym.

Jak wyjaśnia Wojciech Jan Konieczny, dyrektor zarządzający TBS Warszawa Północ, instalacja jest tak obliczona i zaprojektowana, by dostarczyć optymalną ilość ciepła do wszystkich lokali.

Jak powinno być rozliczane ciepło w budynkach wielorodzinnych Koszty stałe zakupu ciepła dla budynku ustala się zgodnie z powierzchnią lub kubaturą zajmowanych lokali. Koszt ogrzewania poszczególnych lokali natomiast może być określany na trzy sposoby. W nowych obiektach, w których instalacje są rozprowadzone poziomo, oblicza się go według wskazań ciepłomierzy w lokalach. Tam, gdzie przez mieszkania przechodzą piony grzewcze i określenie dokładnego zużycia nie jest możliwe, koszty wylicza się na podstawie wskazań podzielników, które pozwalają uchwycić proporcje poboru ciepła w poszczególnych mieszkaniach. Tam, gdzie mierników nie ma, nalicza się je według powierzchni lokali. Koszty przygotowania ciepłej wody określa się ze wskazań wodomierzy lub w przeliczeniu na liczbę mieszkańców, którzy z tej wody korzystają, zaś koszty ogrzewania części wspólnych budynku dzieli się proporcjonalnie do powierzchni lub kubatury mieszkań. Właściciel lub zarządca budynku powinien przy tym uwzględnić współczynniki wyrównawcze zużycia ciepła wynikające z położenia lokalu w bryle budynku, a wybraną metodę podziału kosztów umieścić w podanym do wiadomości ogółu regulaminie.

Likwidacja grzejnika bądź jego dodatkowe zainstalowanie w budynku wielorodzinnym są niezgodne z prawem.

Jego usunięcie zaburza przepływ i zmienia parametry grzewcze, co w konsekwencji zakłóca bilans cieplny budynku. Jeśli zdemontujemy grzejnik, więcej energii cieplnej pobierzemy z przechodzącego przez mieszkanie pionu, będziemy też w większym stopniu korzystać z ciepła pobranego od sąsiadów.

Trzeba pamiętać, że ciepło przenika przez przegrody budowlane. Jeśli obniżymy temperaturę w jednym pomieszczeniu, przez ściany i stropy będzie do niego przenikać więcej ciepła z lokali położonych obok, a to będzie oznaczało większe zużycie, a więc i wyższe koszty po stronie sąsiadów.

Podstawa prawnaArt. 45a ustawy – Prawo energetyczne (Dz.U. 1997 nr 54, poz. 348)Art. 13.1 ustawy o własności lokali (Dz.U. 1994 nr 85, poz. 388)


Wiadomości

Spółka zależna PGNiG kupi od Total E&P Norge udziały w złożach na szelfie norweskim za 996 mln zł (aktl.)

PGNiG Upstream International AS, spółka zależna PGNiG podpisała umowę warunkową z Total E&P Norge AS dotyczącą zakupu udziałów w pakiecie czterech złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, wraz z prawami i obowiązkami z szeregu umów dotyczących złóż. Cena zakupu wynosi 1 950 mln NOK, czyli 996 mln zł - poinformowała PGNiG w komunikacie.

KE ponownie odsunie w czasie decyzję w sprawie OPAL

Komisja Europejska nie zamierza w najbliższym czasie podejmować decyzji w sprawie przekazania Gazpromowi pełnej przepustowości lądowej odnogi Gazociągu Północnego. To wyraźny sygnał skierowany pod adresem Kremla i agresywnej polityki jaką prowadzi on na Ukrainie.

Pracodawcy różnią się w ocenie szczytu klimatycznego UE

Organizacje pracodawców różnią się w ocenie szczytu klimatycznego UE, na którym Polska uzyskała m.in. zapis o darmowych pozwoleniach na emisję CO2. Zdaniem szefowej Konfederacji Lewiatan wnioski szczytu dają szansę polskiej energetyce, ekspert BCC ma wątpliwości.

Marks & Spencer z największą instalacją solarną w Wielkiej Brytanii

Sieć handlowa Marks & Spencer buduje na dachu swojego centrum dystrybucyjnego Castle Donington największą w Wielkiej Brytanii instalację solarną. Inwestycja ta wpisuje się w trend zapoczątkowany przez publikację rządowej strategii dla tego sektora.

Wyszukiwarka

Zadaj pytanie
2+6=?


Informacje o plikach "cookies"