Pan Dariusz uznał, że za dużo płaci za ogrzewanie. Dlatego podczas remontu zdemontował kaloryfery w mieszkaniu i w ten sposób odciął się od sieci. – Kiedy powiadomiłem o tym wspólnotę, usłyszałem, że nie mam prawa demontować grzejników, a za ogrzewanie i tak będę musiał płacić! – skarży się czytelnik. – Czy wspólnota może naliczać mi opłaty za CO, z którego po zdjęciu grzejników nie korzystam? Czy rzeczywiście nie wolno zdejmować grzejników? Dlaczego ktoś ma za mnie decydować, jak mam ogrzewać swoje mieszkanie?

Kaloryfer

W tym przypadku prawo jest po stronie zarządu wspólnoty. Grzejniki bowiem, niezależnie od tego, czy ogrzewają mieszkanie, lokal usługowy czy klatkę schodową, są integralną częścią instalacji grzewczej budynku, a ta ma służyć w równej mierze całej społeczności.

Należy je więc uznać za część wspólną nieruchomości, a właściciel jest zobowiązany korzystać z nieruchomości wspólnej w taki sposób, by nie utrudniać tego innym.

Jak wyjaśnia Wojciech Jan Konieczny, dyrektor zarządzający TBS Warszawa Północ, instalacja jest tak obliczona i zaprojektowana, by dostarczyć optymalną ilość ciepła do wszystkich lokali.

Jak powinno być rozliczane ciepło w budynkach wielorodzinnych Koszty stałe zakupu ciepła dla budynku ustala się zgodnie z powierzchnią lub kubaturą zajmowanych lokali. Koszt ogrzewania poszczególnych lokali natomiast może być określany na trzy sposoby. W nowych obiektach, w których instalacje są rozprowadzone poziomo, oblicza się go według wskazań ciepłomierzy w lokalach. Tam, gdzie przez mieszkania przechodzą piony grzewcze i określenie dokładnego zużycia nie jest możliwe, koszty wylicza się na podstawie wskazań podzielników, które pozwalają uchwycić proporcje poboru ciepła w poszczególnych mieszkaniach. Tam, gdzie mierników nie ma, nalicza się je według powierzchni lokali. Koszty przygotowania ciepłej wody określa się ze wskazań wodomierzy lub w przeliczeniu na liczbę mieszkańców, którzy z tej wody korzystają, zaś koszty ogrzewania części wspólnych budynku dzieli się proporcjonalnie do powierzchni lub kubatury mieszkań. Właściciel lub zarządca budynku powinien przy tym uwzględnić współczynniki wyrównawcze zużycia ciepła wynikające z położenia lokalu w bryle budynku, a wybraną metodę podziału kosztów umieścić w podanym do wiadomości ogółu regulaminie.

Likwidacja grzejnika bądź jego dodatkowe zainstalowanie w budynku wielorodzinnym są niezgodne z prawem.

Jego usunięcie zaburza przepływ i zmienia parametry grzewcze, co w konsekwencji zakłóca bilans cieplny budynku. Jeśli zdemontujemy grzejnik, więcej energii cieplnej pobierzemy z przechodzącego przez mieszkanie pionu, będziemy też w większym stopniu korzystać z ciepła pobranego od sąsiadów.

Trzeba pamiętać, że ciepło przenika przez przegrody budowlane. Jeśli obniżymy temperaturę w jednym pomieszczeniu, przez ściany i stropy będzie do niego przenikać więcej ciepła z lokali położonych obok, a to będzie oznaczało większe zużycie, a więc i wyższe koszty po stronie sąsiadów.

Podstawa prawnaArt. 45a ustawy – Prawo energetyczne (Dz.U. 1997 nr 54, poz. 348)Art. 13.1 ustawy o własności lokali (Dz.U. 1994 nr 85, poz. 388)


Wiadomości

IKEA zainwestowała w farmę wiatrową w USA

Jak poinformował pb.pl, IKEA kupiła farmę wiatrową w USA. Jest to największa inwestycja tej firmy w odnawialne źródła energii i jednocześnie jej pierwsza inwestycja w Stanach Zjednoczonych.

Putin: sytuacja z długiem Ukrainy za gaz jest krytyczna

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin w wystosowanym w czwartek liście do przywódców 18 krajów europejskich zwrócił uwagę na krytyczną sytuację powstałą w wyniku skumulowania przez Ukrainę ogromnego długu za gaz sprowadzany z Rosji.

Grabowski: ustawa "łupkowa" w ciągu kilku dni trafi do Sejmu

Projekt ustawy, regulującej m.in. kwestie wydobycia gazu z łupków powinien trafić do Sejmu w ciągu kilku dni - ocenił w czwartek minister środowiska Maciej Grabowski. Rząd przyjął ten projekt przed miesiącem.

JSW ma przedwstępną umową kupna kopalni Knurów-Szczygłowice za 1,49 mld zł

Jastrzębska Spółka Węglowa podpisała z Kompanią Węglową przedwstępną umowę kupna kopalni Knurów-Szczygłowice za 1,49 mld zł - poinformowała JSW w komunikacie.

Wyszukiwarka

Zadaj pytanie
6+7=?


Informacje o plikach "cookies"